Chór Canto

W dniach 3-5 maja b.r. Młodzieżowy Chór CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku przebywał na Litwie. Koncerty w Wilnie odbyły się na zaproszenie Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki i były związane z 200 rocznicą urodzin tego kompozytora oraz Dniami Polskimi na Litwie.

3 maja chór wziął udział w uroczystościach patriotycznych na cmentarzu „Na Rossie”. Po przemówieniu p. Urszuli Doroszewskiej, Ambasador RP na Litwie, przy mauzoleum „Matka i Serce Syna” gdzie spoczywają prochy matki Józefa Piłsudskiego i Jego serce, chór odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego oraz pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Był również obecny podczas składania wieńców i kwiatów przez delegacje Polaków z Wilna i całej Litwy. „Z dumą patrzyliśmy jak cmentarz, który za sprawą tysięcznego przeszło tłumu mienił się bielą i czerwienią flag”.

Następnego dnia odbyła się parada polskości .która przeszła ulicą Giedymina i Zamkową aż pod Ostrą Bramę. My byliśmy obecni ze swoim śpiewem podczas składania wieńców przez przedstawicieli Zarządu Miejskiego Związku Polaków na Litwie pod pomnikiem Stanisława Moniuszki .Tam zaśpiewaliśmy jego najpiękniejsze pieśni m.in. „Ojcze nasz”, ”Przylecieli sokołowie”, „Postój piękna gołąbeczko” i „Prząśniczkę” .

W dniu 5 maja, dniu urodzin Stanisława Moniuszki, organizatorzy wytypowali nasz chór do zaśpiewania na mszy w kościele św. Rafała Archanioła. Wieczorem o godzinie 18.00 odbył się uroczysty koncert w katedrze św. Janów na terenie Uniwersytetu Wileńskiego. W tej katedrze przez 18 lat twórca naszej opery narodowej pracował jako organista. Na chórze katedry znajduje się jego popiersie. Po koncercie , w którym uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z Litwy i chóry polskie organizatorzy wydali uroczyste przyjęcie na cześć zespołów z Polski.

Wyjazd chóru finansowo wsparli: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Włocławek, KDBS, Fabryka Fajansu, Instalprojekt i niezawodny od lat Mecenas chóru ANWIL SA. Serdecznie dziękujemy.

http://www.wilnoteka.lt/tresc/trzeci-maj-na-wilenskiej-rossie?fbclid=IwAR2JGhZhj42Kn5zeicTkOIzwnCRJnj37ddEWeFXcCL7mj4hJJQU19iVtxuA http://www.wilnoteka.lt/tresc/trzeci-maj-na-wilenskiej-rossie

Mecenasem
Canto
jest

Anwil S.A.

Sponsorzy

FRUTUŚ
Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy
Polski Cukier
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku
Polskie Przetwory
Urząd Miasta Włocławek

Kontakt

Chór "Canto"
Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku
ul. Wiejska 29
tel. (54) 231-19-88
canto@chorcanto.pl