Chór Canto

W dniach 11-14 października koncertował we Lwowie Chór Młodzieżowy CANTO. Zespół został zaproszony przez Towarzystwo Kulturalne OSNOWA i Kolledż Muzyczny im. Stanisława Ludkiewicza. Koncerty odbyły się w pięknej, secesyjnej auli szkoły (wspólny z chórem Kolledżu Muzycznego pod dyrekcją Okasny Treszczakiwskiej-Dolisznej) oraz w Katedrze łacińskiej p.w. Wniebowzięcia NMP (dyr. Marian Szczepański). Występom młodych włocławian towarzyszył aplauz tłumnie zgromadzonej publiczności. Kilkoma utworami zadyrygował młody adept tej trudnej sztuki-były chórzysta, obecnie student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - Adam Kujawski. Nawiązano liczne muzyczne kontakty m.in. zaproszenie na międzynarodowy festiwal chóralny w miejscowości Winniki na 2020 rok. Patronat nad koncertami objęło Ministerstwo Kultury Ukrainy. Wyjazd za granicę poprzedziły warsztaty wyjazdowe, na których szlifowano formę młodych wokalistów i przygotowywano utwory na koncerty. Podczas występów chór przedstawił pieśni kompozytorów polskich od średniowiecza do czasów współczesnych. Nie zabrakło też kujawiaków i pieśni ukraińskich. Wystarczyło też czasu na zwiedzanie zabytków tego pięknego miasta. Przypominamy, że w maju bieżącego roku chór śpiewał w Wilnie z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncerty odbyły się na zaproszenie Centrum Kultury Polskiej i objęte były patronatem UNESCO. Także w maju CANTO zdobył Złoty Dyplom na III Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych Regionu Kujawsko-Pomorskiego a w czerwcu zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym PAER NOSTER w Strzepczu. Warsztaty chóru i wyjazd na Ukrainę dofinansowano ze środków Mecenasa chóru- ANWIL SA.

Sezon kolędowy zakończyliśmy trzema koncertami. Pierwszy odbył się 20 stycznia w Lubstowie. Tydzień później zaśpiewaliśmy na Skrzynkach oraz w Parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela we Włocławku.

Sezon kolędowy zakończyliśmy trzema koncertami. Pierwszy odbył się 20 stycznia w Lubstowie. Tydzień później zaśpiewaliśmy na Skrzynkach oraz w Parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela we Włocławku.

Sezon kolędowy zakończyliśmy trzema koncertami. Pierwszy odbył się 20 stycznia w Lubstowie. Tydzień później zaśpiewaliśmy na Skrzynkach oraz w Parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela we Włocławku.

W dniu 13.01.2019 uczestniczyliśmy w liturgii mszy świętej. W akustyce wspaniałego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława kolędy zabrzmiały szczególnie pięknie. Po mszy (jak zawsze) czekały na nas ciasta ufundowane przez Ks. Proboszcza Sławomira Deręgowskiego-wspaniałego, wielkiego przyjaciela naszego chóru. Dziękujemy!

Na zaproszenie Starosty Włocławskiego p. Romana Gołębiewskiego zaśpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Koncert odbył się w południe w dniu 8 stycznia dla uczczenia 20-lecia istnienia Urzędu Starostwa Powiatowego we Włocławku. Na koncercie obecni byli samorządowcy powiatu oraz przedstawiciele gmin wchodzących w jego skład. Koncert bardzo się podobał.

Dnia 6 grudnia, na scenie nieopodal choinki Anwilu zaśpiewaliśmy kilka pieśni z naszego repertuaru kolędowego, otwierając tym samym włocławskie mikołajki o nazwie ,,Włocławek jak z bajki''. Impreza połączona została z rozbłyśnięciem miejskich iluminacji bożonarodzeniowych.

W dniu 11-listopada o godzinie 13.00 koncertowaliśmy z repertuarem patriotycznym w przepięknym kościele w Kłotnie. Był to już nasz drugi koncert tego dnia. Odbył się na zaproszenie Urzędu Gminy w Baruchowie. Godzina wyśpiewywanych przepięknych pieśni patriotycznych minęła jak chwilka. Komentarz historyczny do pieśni przygotował nasz dyrygent. Cieszymy się, że nasze śpiewanie spotkało się z wielkim uznaniem publiczności i władz gminy.

Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie zaprosił nas na koncert pieśni patriotycznych w ramach projektu „Niepodległa”. Koncert zaśpiewaliśmy 28 października o godzinie 12.00 w kościele parafialnym p.w. św. Bartłomieja w Smólniku podczas mszy.

W sobotę i niedzielę 27 i 28 października odbył się II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. W festiwalu wzięło udział 14 zespołów z całej Polski (m.in. z Łodzi, Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia i Zabrza) Zdobyliśmy 92,93 pkt i otrzymaliśmy „Złoty Dyplom”. Grand Prix wywalczył chór z Zabrza. Niestety nie mogliśmy pozostać na festiwalu do ogłoszenia wyników, więc Dyplom oraz Statuetkę Festiwalu odebrali nasi znajomi z Bydgoszczy.

W dniach 19-21 października odbyło się zgrupowanie chóru w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Wyjechało aż 55 chórzystów w tym 23 osoby po raz pierwszy. To wielka radość, że aż tylu chłonnych muzycznej wiedzy adeptów wokalistyki chóralnej zechciało z nami pojechać. Ćwiczyliśmy przede wszystkim pieśni patriotyczne na czekające nas listopadowe koncerty ale wystarczyło również czasu na repertuar rozrywkowy i kolędowy. Odbyło się również uroczyste przyjęcie młodych chórzystów w poczet członków chóru. Było dużo radości. Młodzi adepci otrzymali słodkie upominki.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta Włocławek, w dniu 19 października, chór wziął udział w 52 Uroczystej Sesji. Podczas Sesji, która odbywała się w zabytkowej Sali Starej Remizy, zaprezentowaliśmy polskie pieśni patriotyczne. W repertuarze znalazły się m.in. Bogurodzica, Witaj majowa jutrzenko, Pieśń Konfederatów Barskich, Bywaj dziewczę zdrowe, Ojczyzno ma, Taki kraj.

W czwartek 18 października odwiedził nasze miasto Prezydent RP Andrzej Duda. Wziął on udział w uroczystościach 34 rocznicy męczeńskiej śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki. Mieliśmy okazję uczestniczyć w liturgii mszy świętej sprawowanej przez J.E. Wiesława Alojzego Meringa - Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej. Włączyliśmy się swoimi pieśniami w liturgię. Uczestnictwo w tej religijno-patriotycznej uroczystości było dla nas wielkim przeżyciem. Dziękujemy portalom q4 i ddwloclawek za udostępnienie nam zdjęć.

Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie zaprosił nas na koncert pieśni patriotycznych w ramach projektu „Niepodległa”. Koncert odbył się w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kruszynie w dniu 7 października o godzinie 13.00. Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała wykonanie najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych i historycznych. W repertuarze znalazły się m.in. Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, Mazurek 3-go Maja, Pieśń Konfederatów Barskich, Bywaj dziewczę zdrowe ,Piechota, Maki oraz Ojczyzno ma.

W dniu 25 września zaśpiewaliśmy 100-lat i inne pieśni parom obchodzącym swój jubileusz. Organizatorem uroczystości był Urząd Stanu Cywilnego włocławskiego Ratusza. Pieśni traktowały o miłości. Wiele było łez i wzruszeń. Zdjęcia z uroczystości pod linkami: http://wloclawek.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/jubileusze-malzenskie-w-usc-we-wloclawku-zdjecia,4815729,gal,t,id,tm.html http://www.wloclawek.pl/pl/galeria/1/33/1/200

W dniach 7-17 września 2018 przebywaliśmy za granicą. Przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię dotarliśmy do maleńkiej, położonej nad Morzem Egejskim miejscowości Paralia w Grecji. Wzięliśmy tam udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „MUSIC and SEA” i zdobyliśmy II miejsce wśród kilkunastu chórów przybyłych z całej Europy. Zwiedziliśmy Meteory-klasztory zbudowane w wysokich górach, byliśmy w Thesalonikach. Żal było wyjeżdżać! Mamy nadzieję, że kiedyś tu wrócimy.

W Sejmie RP byliśmy po raz pierwszy za sprawą zaproszenia naszej, Kujawsko-Pomorskiej Pani Poseł Joanny Borowiak.

Wróciliśmy z I edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego MUSICA IN URBE w Bydgoszczy. Otrzymaliśmy ''ZŁOTY DYPLOM'' z wynikiem 92 punkty, ''Dyplom zwycięzcy w kategorii chórów młodzieżowych'' oraz ''Nagrodę specjalną Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy''!

Warsztaty z dr hab.Agnieszką Franków-Żelazny były dla nas doskonałą okazją na przygotowanie się do 49 Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”. Festiwal jest jedną z najważniejszych imprez chóralnych w kraju. Turniej Chórów zainicjowany został przez nieżyjącego już, legnickiego dyrygenta i animatora ruchu muzycznego, Henryka Karlińskiego. Główną nagrodę Turnieju stanowi Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy. Do 49. Turnieju zostało zakwalifikowanych 9 zespołów z Gdańska, Poznania, Krakowa, Wejherowa, Włocławka, Płocka, Torunia, Białegostoku i Haczowa. Ogólnopolski Turniej Chórów LEGNICA CANTAT 49 odbędzie się w dniach 25 - 27 maja 2018 r. w Legnicy. Warsztaty były dla nas wielkim przeżyciem!Dziękujemy serdecznie i żałujemy ,że tak szybko minęły!!!

Nowy rok rozpoczęliśmy pełnym radości i wzruszeń koncertem kolęd w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Mieliśmy przyjemność wykonać kolędy polskie i obcojęzyczne, tradycyjne i nowoczesne. Zarówno dla publiczności jak i dla chóru była to możliwość zatrzymania się na moment wśród noworocznego chaosu, by poświecić chwilę na refleksję nad minionym rokiem. Całość tego muzycznego wydarzenia, które nosiło tytuł „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, objęli patronatem JE ks. biskup Alojzy Wiesław Mering - ordynariusz diecezji włocławskiej i Pani Poseł Joanna Borowiak.

25 listopada 2017r. wybraliśmy się aż do Lublina, aby wziąć udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis”. Daliśmy z siebie wszystko i zostało to docenione przez jury, ponieważ zdobyliśmy złoty dyplom i trzecią punktację konkursu (94.35pkt). Na gali rozdania nagród zostaliśmy zaszczyceni możliwością ponownego zaśpiewania utworu „Besame mucho”, który był wcześniej przez nas wykonany podczas przesłuchań konkursowych. Wróciliśmy do hotelu bardzo zadowoleni z wyników i gotowi na zwiedzanie Lublina zaplanowane na następny dzień. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych musieliśmy skrócić nasz pobyt w tym pięknym mieście, jednakże udało nam się zobaczyć niektóre zabytki, takie jak Zamek Lubelski. Do Włocławka dotarliśmy z nową dawką energii i motywacją do dalszej pracy.

Dzień 11 listopada to wydarzenie mające szczególne miejsce w sercu każdego Polaka. Nasz chór zadbał o oprawę muzyczną tej corocznej uroczystości, odbywającej się na włocławskim Placu Wolności. Rozpoczynając tegoroczne obchody Dnia Niepodległości, zaprezentowaliśmy trzy utwory patriotyczne w kolejności: „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko wojenko” oraz „Raduje się serce”. Cieszymy się, że w tak niezwykłym dniu mogliśmy razem z innymi mieszkańcami Włocławka uczestniczyć w tej podniosłej, patriotycznej uroczystości.

W dniach 3-5 listopada 2017 r. udaliśmy się na zgrupowanie do Gorenia Dużego. Był to czas, w którym mogliśmy podszlifować obecnie wykonywany repertuar oraz zacząć prace nad nowymi utworami, takimi jak „Dumka na dwa serca” oraz „Ubi Caritas” Ola Giejlo. Jak co roku, podczas tych chóralnych warsztatów mogliśmy spędzić ze sobą jeszcze więcej czasu, zacieśniając więzy. Prócz nauki pieśni, mieliśmy okazje urządzić chrzest dla nowych chórzystów, pośpiewać razem przy ognisku oraz zawiązać nowe przyjaźni. Takie zgrupowanie to mnóstwo energii i wysiłku włożonego w jak najlepsze przygotowanie repertuaru, ale także cudownie spędzony wspólnie czas oraz niepowtarzalna możliwość rozwoju własnego, jak i całej grupy.

W sobotę 14 października 2017 r. wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w ramach II Festiwalu Muzyki Sakralnej „Musica Vera” w Toruniu. Na przesłuchaniach konkursowych zaprezentowaliśmy utwory: „Kryste dniu naszej światłości” Wacława z Szamotuł, „Crucem Tuam” Łukasza Urbaniaka, „De Profundis” Marcina Łukaszewskiego oraz specjalnie przygotowaną przez chór obowiązkową kompozycję Mikołaja Zieleńskiego „O Gloriosa Domina”. Jury konkursu pochlebnie wypowiadało się na temat chórzystów, podkreślając młody wiek, a jednocześnie dojrzałość emocjonalną i ekspresję wykonania. Otrzymaliśmy najwyższą punktację. Bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Włocławka z pierwszym miejscem i nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 6000 zł.

W dniach 17 – 31 lipca w bułgarskiej miejscowości Kamchia odbył się Międzynarodowy Festiwal „Razem dla XXI wieku”. Podczas pobytu w Bułgarii daliśmy kilka koncertów m.in. podczas mszy świętej odprawianej w języku polskim w Kościele Katolickim w Warnie, podczas przesłuchań konkursowych festiwalu oraz ostatniego dnia pobytu chóru podczas „Dnia Polskiego” w Sali Widowiskowej w Kamchi. Podczas podróży w Bułgarii zwiedziliśmy Półwysep Nessebar oraz miasto Warna, wypoczywaliśmy nad morzem Czarnym oraz integrowaliśmy się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Zdobyliśmy aż trzy nagrody: I Miejsce festiwalu w kategorii „Chóry”, I Miejsce w kategorii „Głos Gwieździsty Kamczi” oraz nagrodę dla dyrygenta Mariana Szczepańskiego za wybitny kunszt dyrygencki.

W dniach 24-28 lipca 2014r. braliśmy udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „TOSCANA MUSIC FESTIWAL” w Montecatini Terme (Włochy). Festiwal nie był konkursem. Miał za zadanie przedstawić możliwości koncertowe i różnorodność stylistyczną repertuaru zaproszonych chórów.

W dniach 22-26 sierpnia odbył się Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Ohrid (Macedonia). Zdobyliśmy na nim II miejsce w kategorii chórów młodzieżowych. Sukces jest dla nas ogromny, ponieważ w naszej kategorii przyszło zmierzyć się nam z licznymi chórami akademickimi. Dodatkowo zostaliśmy wyróżnieni za „bardzo atrakcyjną prezentację programu”.

Z ogromną radością informujemy, że w dniu 21 stycznia 2012 roku nasz chór zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

Galeria zdjęć z obchodów XX-lecia chóru Canto

Nasz występ na I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Warszawie został nagrodzony Złotym Dyplomem. Wielkie wyróżnienie przypadło także naszemu dyrygentowi - Marianowi Szczepańskiemu, który otrzymał Srebrny Dyplom w kategorii "Chórmistrzów". Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki!

W niedzielę 14 listopada 2010 w Kolegium Kujawskim odbyły się I Aleksandrowskie spotkania z muzyką chóralną „Cantamus 2010”. Podczas imprezy można było usłyszeć chóry m.in. z Torunia, Włocławka, Rypina, Radziejowa, Kawnic.

24 października 2009 nasz chór zdobył pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odbył się w Bydgoszczy.

Sierpniowe zgrupowanie chóru odbyło się w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Przez 5 dni chór przygotowywał się do wrześniowej trasy koncertowej po północnej Hiszpanii. Oprócz licznych godzin prób nie zabrakło czasu na rozrywkę, spacery, granie w piłkę nożną oraz ognisko.

Podczas 17 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włocławianie tradycyjnie nie zawiedli! Koncerty, pokazy, spektakle i aukcje charytatywne - to wszystko przygotowano na włocławski finał WOŚP. Imprez w mieście było wiele, ale cel jeden - zebranie jak największej kwoty na doposażenie placówek zdrowia, by mogły wcześnie wykrywać choroby nowotworowe u dzieci, dające szansę na pełne wyleczenie. Nie zabrakło także udziału chóru "CANTO", który wystąpił w specjalnie zorganizowanym koncercie w auli Zespołu Szkół Muzycznych.

19 grudnia odbyła się chóralna wigilia, podczas której spotkaliśmy się z byłymi chórzystami, a także przyjacielami chóru. Oprócz wyjątkowego spotkania przy wspólnym stole – była to okazja do podsumowania kończącego się roku i obejrzenia naszych nagrań z koncertów.

W dniu 2 grudnia 2006 roku w sali Teatru Impresaryjnego odbył sie uroczysty koncert z okazji jubileuszu XV-lecia naszego chóru.Były gratulacje,wspomnienia i duzo dobrej chóralnej muzyki.

„Tu nasze miejsce…” to tytuł spektaklu słowno-muzycznego, poświęconego 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawienie porusza temat migracji młodych Polaków w poszukiwaniu szczęścia i wielkiej kariery. W spektaklu usłyszeć można było nowe aranżacje utworów m.in. Grzegorza Ciechowskiego, Jana Pietrzaka, Muńka Staszczyka czy też Kabaretu Starszych Panów – przygotowane przez „Teatr NASZ”, chór „CANTO” oraz toruński zespół „CZAQU”.

Galeria zdjęć z koncertu „Włocławianie w hołdzie Janowi Pawłowi II w 30 rocznicę wyboru na Papieża” – 19 października 2008 roku.

VIII Kujawskie Spotkania Chóralne już za nami! Był to wspaniały czas śpiewania i zabawy. Chóry zaprezentowały się także na „Dworze Artusa” w Toruniu. Koncert galowy odbył się we włocławskiej Katedrze. Spotkania zakończyło wspólne ognisko nad jeziorem Wikaryjskim.

15 stycznia 2006 roku w Brodnicy odbyła się trzecia edycja Turnieju Chórów „O Wstęgę Drwęcy”. W konkursie udział wzięło wiele znakomitych chórów m.in. z Bydgoszczy, Lubawy czy Chełmna. Jednak Grand Prix oraz statuetkę ” Wstęgę Drwęcy” odebrał z rąk Burmistrza Brodnicy – Chór „Canto” Zespołu Szkół Muzycznych z Włocławka pod kierownictwem Mariana Szczepańskiego.

Chóry koncertowały w płockiej Bazylice Katedralnej, Radziejowie, Nieszawie oraz Włocławku. Tradycyjnie każdy chór wziął udział w oprawie mszy św. we włocławskich kościołach.

Trzecia edycja Kujawskich Spotkań Chóralnych to oprócz wspólnego śpiewania także czas na zabawę. Wśród wielu atrakcji dla zaproszonych zespołów znalazł się m. in. wyjazd do skansenu w Kłóbce czy też wspólne ognisko nad jeziorem Wikaryjka.

Drugie Kujawskie Spotkania Chóralne zagościły także do Osięcin i Radziejowa. Koncert galowy odbył się w Amfiteatrze w Parku im. H. Sienkiewicza we Włocławku.

Zaproszone chóry oprócz koncertów we Włocławku zaprezentowały się także w takich miastach jak Rypin czy Ciechocinek.

Częśc II zdjęć archiwalnych z koncertów, konkursów, festiwali i innych występów z całego okresu działania chóru.

Zdjęcia archiwalne z koncertów, konkursów, festiwali i innych występów z całego okresu działania chóru.

Mecenasem
Canto
jest

Anwil S.A.

Sponsorzy

FRUTUŚ
Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy
Polski Cukier
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku
Polskie Przetwory
Urząd Miasta Włocławek

Kontakt

Chór "Canto"
Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku
ul. Wiejska 29
tel. (54) 231-19-88
canto@chorcanto.pl