Chór Canto

Wszystko zaczęło się w 1991 roku.

– Prowadzenie chóru zaproponował mi Janusz Hołda, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych – mówi Marian Szczepański, dyrygent „Canto”. – Zgodziłem sie z radością. Do tego czasu prowadziłem chór męski „Lutnia”, chór dziecięcy w SP 11 i chór Żeński „Vladislavia” Studium Nauczycielskiego.

– Początki były wspaniałe – dodaje Marian Szczepański. – Nazwałbym to głodem muzyki wokalnej. Młodzież garnęła się do chóru. Wspominam te czasy z rozrzewnieniem i łezką w oku. Od samego początku narzuciliśmy sobie dużą dyscyplinę i wysoko postawiliśmy poprzeczkę.

Postanowiłem spróbować z chórem mieszanym. Wiedziałem, że odpowiedzialność jest duża, bo to przecież szkoła muzyczna. A zatem wymagania duże. 

Przez cztery kolejne lata byliśmy najlepszym zespołem wśród szkól muzycznych regionu. Bydgoszcz i Toruń pozostawały daleko z tyłu.

Od początku działalności „Canto”, w chórze śpiewali uczniowie szkoły muzycznej we Włocławku. Na próby często przychodzili też ich znajomi, przyjaciele,”żeby posłuchać”. I najczęściej zostawali jako chórzyści.

Pierwsze warsztaty chóru odbyły się w czerwcu 1992 roku w Zakopanem. – Nigdzie potem śpiew nie brzmiał tak pięknie jak na Sarniej Skale w Tatrach – wspomina M. Szczepański.

W ciągu dwudziestu lat, chór na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny Włocławka. W repertuarze zespołu znalazły się utwory dawne i współczesne, kompozytorów polskich i obcych, negro spirituals oraz opracowania pieśni ludowych. Pod batutą Mariana Szczepańskiego, chór „Canto” został laureatem wielu konkursów, festiwali i przeglądów w Polsce i za granicą.

Muzyka w wykonaniu chóru „Canto” jest także atrakcją wielu imprez organizowanych w mieście i w regionie, w tym: koncertów charytatywnych, mszy, spotkań opłatkowych, inauguracji roku akademickiego.

Chór jest inicjatorem licznych przedsięwzięć, w tym m.in. koncertów kolędowych, corocznych Koncertów Pieśni Pasyjnych, koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II, realizowanych Kujawskich Spotkań Chóralnych.

– Dumny jestem szczególni, iż w tym okresie udało się wychować grupę autentycznych wielbicieli śpiewu chóralnego i wiernych słuchaczy – mówi Marian Szczepański. – Włocławek przestał być białą plamą na mapie chóralistyki polskiej. Mamy szerokie kontakty z chórami polskimi i zagranicznymi. Utrzymujemy kontakty z wieloma kompozytorami polskimi i niektóre utwory powstają specjalnie dla nas.

Cieszę się również z tego, że byłe chórzystki i chórzyści przyprowadzają swoje dzieci do szkoły muzycznej. Ich pasja przeszła na młodsze pokolenie i myślę,że o to chodzi w naszej działalności. Chodzi o poszerzanie sfery kultury, muzyki, rozszerzanie dobra i piękna, które z kulturą są immanentnie związane…

Mecenasem
Canto
jest

Anwil S.A.

Sponsorzy

FRUTUŚ
Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy
Polski Cukier
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku
Polskie Przetwory
Urząd Miasta Włocławek

Kontakt

Chór "Canto"
Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku
ul. Wiejska 29
tel. (54) 231-19-88
canto@chorcanto.pl